Marketing ploys...
Sep. 29th, 2007 07:49 pmI was out shopping a few minutes ago, and found it amusing that the Kroger's had placed a label on Brand A of dill pickles, where the unit price was quoted as "19.0 cents per ounce," and a similar label on Brand B of pickles, where the unit price was "$3.29 each," where "each" apparently referred to the jar of product.
Off the top of my head, without doing any math, I guessed that the more, um, vague unit pricing represented the better value, ceteris paribus. I was right. (I estimated the unit, i.e., per-ounce, price for the 24-ounce jar to be about 14 cents.)
I wonder if there are any ulterior motives afoot? Call me cynical (but don't call me late for dinner).
Then I stopped by the Spec's liquor store that just opened on the side of the street opposite from the Kroger market, to pick up a bottle of sake. At the checkout, there were plastic containers filled with pens, free for the taking. Whose name appears on the pen? Guess!
That of a prominent local law firm that specializes - according to the tag line on the pen - in "aggressive DWI defense."
Hmm.
Cheers...
Off the top of my head, without doing any math, I guessed that the more, um, vague unit pricing represented the better value, ceteris paribus. I was right. (I estimated the unit, i.e., per-ounce, price for the 24-ounce jar to be about 14 cents.)
I wonder if there are any ulterior motives afoot? Call me cynical (but don't call me late for dinner).
Then I stopped by the Spec's liquor store that just opened on the side of the street opposite from the Kroger market, to pick up a bottle of sake. At the checkout, there were plastic containers filled with pens, free for the taking. Whose name appears on the pen? Guess!
That of a prominent local law firm that specializes - according to the tag line on the pen - in "aggressive DWI defense."
Hmm.
Cheers...